Hartland High School | Facebook | Hartland Wrestling Club | MHSAA | MLive Wrestling | Michigan Grappler | MWA | Natl Wres. Coaches Assoc.
Wrestling Singlets | Wrestling Shoes | Flo Wrestling | The Mat | Intermat

2002 - 2003 Schedule and Results

DateTimeEventLocation
Dec. 55:30 PMClarkston Quad
    Hartland 6   Clarkston 66
    Hartland 51   Bay City Western 27
Clarkston
Dec. 78:30 AMMichigan Duals Team Tournament (A & B Teams)
    Hartland 18   Dundee 37
    Hartland 21   Davison 57
    Hartland 39   Grand Rapids Northview 36
    Hartland 28   Howard City Tri County 48
    Hartland 30   Lowell 47
Bay City Western
Dec. 111:15 PMDetroit Catholic Central (Assembly Meet)
    Hartland 33   Detroit Catholic Central 39
Hartland
Dec. 115:00 PMHartland J.V. Round Robin
    Holly
    Novi
 
Dec. 1410:00 AM27th Annual Hartland Tournament
    Team 2nd Place 155 Points
Hartland
Dec. 149:00 AMHolt J.V. TournamentHolt
Dec. 176:30 PMHartland Wrestling Program ClinicHartland
Dec. 219:00 AMPinckney Team Tournament
    Hartland 42   Battle Creek Lakeview 35
    Hartland 33   Lapeer West 39
    Hartland 30   Westland John Glenn 41
    Hartland 53   Dexter 30
    Hartland 40   Battle Creek Central 34
Pinckney
Dec. 219:00 AMHowell Tournament (B Team)Howell
Jan. 49:00 AMBlue & Yellow Challenge (J.V. & Varsity)
    Team - 1st 4-0
    Hartland 42   Harper Woods Notre Dame 27
    Hartland 58   Fraser 19
    Hartland 43   Algonac 24
    Hartland 45   Port Huron 23
Hartland
Jan. 105:30 PMKVC Dual
    Hartland 46   Brighton 15
Hartland
Jan. 1110:00 AMClio Tournament (Varsity & J.V.)
    Team first 169.5 Points
    112 Darek Gorring 3rd
    119 Casey McBride 3rd
    125 Adam Fowler 4th
    130 Jerry Begoske 2nd
    135 Ryan Henderson 1st Outstanding Wrestler for lower weights
    140 Kevin Dorenzo 2nd
    145 Brian Arnett 3rd
    152 Robert McCarthy 1st
    160 Brian Mann 2nd
    215 Nick Anurak 2nd
    275 Chris Anurak 2nd
Clio
Jan. 1110:00 AMLake Fenton Tournament (B Team)
    B team 4th place 108 points
    112 Greg Salinas 2nd
    140 Shawn Steckroth 3rd
    145 Brandon Roberts 2nd
    171 Will Stevens 1st
    215 Evan Curtis 2nd
    275 John Triblo 4th
Lake Fenton
Jan. 145:30 PMJV Dual
    Walled Lake Northern
Hartland
Jan. 175:30 PMKVC Quad
    Hartland 50   South Lyon 27
    Hartland 43   Novi 22
Brighton
Jan. 189:00 AMHartland Team Tournament (A & B Teams)
    Team 1st 4-0
    Hartland 66   Lansing Everett 14
    Hartland 36   Livonia Churchill 35
    Hartland 43   Oxford 25
    Hartland 42   Monroe 21
Hartland
Jan. 245:30 PMKVC Quad
    Hartland 53   Pinckney 19
    Hartland 33   Howell 34
Pinckney
Jan. 2510:00 AMAvondale Tournament
    Team 1st 202.5 Points
    103 Greg Salinas 1st
    112 Darek Gorring 4th
    119 Casey McBride 2nd
    130 Harrison Hellner 2nd
    135 Ryan Henderson 1st
    145 Brian Arnett 2nd
    152 Robert McCarthy 1st
    160 Drew Hellner 2nd
    171 Brian Mann 3rd
    275 Chris Anurak 2nd
Avondale
Jan. 259:00 AMFenton J.V. TournamentFenton
Jan. 315:30 PMKVC Quad     Hartland 78    Lakeland 3
    Hartland 55    Milford 24
Milford
Feb. 110:00 AMJ.V. KVC TournamentNovi
Feb. 810:00 AMKensington Valley Conference Championships
    Team 1st 205.5 Points
    KVC Co-Champions with Howell
    Third Straight KVC Title
    103 Greg Salinas 1st
    112 Darek Gorring 4th
    119 Casey McBride 1st
    130 Harrison Hellner 3rd
    135 Ryan Henderson 2nd
    140 Kevin Dorenzo 3rd
    145 Brian Arnett 3rd
    152 Robert McCarthy 1st
    160 Drew Hellner 2nd
    171 Brian Mann 2nd
    215 Nick Anurak 4th
    275 Chris Anurak 1st
Novi
Feb. 13TBA PMTeam Districts
    Third Straight District Title
    Hartland 75    Lakeland 2
    Hartland 36    Milford 34
Hartland
Feb. 1510:30 AMIndividual Districts
    8 Regional Qualifiers
    103 Greg Salinas 1st
    125 Casey McBride 4th
    130 Harrison Hellner 3rd
    135 Ryan Henderson 1st
    145 Brian Arnett 4th
    152 Drew Hellner 1st
    160 Brian Mann 3rd
    275 Chris Anurak 2nd
Hartland
Feb. 195:30 PMTeam Regionals
    Second Straight Regional Title
    Hartland 39    Howell 27
    Hartland 41    Walled Lake Western 25
Hartland
Feb. 2210:00 AMIndividual Regionals
    4 State Qualifiers
    103 Greg Salinas 3rd
    135 Ryan Henderson 1st
    152 Drew Hellner 2nd
    275 Chris Anurak 2nd
Clinton Township Chippewa Valley
Feb. 28 - Mar. 1TBATeam State Championships
    Hartland 25    Grand Ledge 33
Battle Creek Kellogg Arena
Mar. 6 - 8TBAIndividual State Championships
    3 All-Staters
    135 Ryan Henderson 8th
    152 Drew Hellner 2nd
    275 Chris Anurak 3rd
The Palace of Auburn Hills
Google     Web     hartlandwrestling.com