Hartland High School | Facebook | Hartland Wrestling Club | MHSAA | MLive Wrestling | Michigan Grappler | MWA | Natl Wres. Coaches Assoc.
Wrestling Singlets | Wrestling Shoes | Flo Wrestling | The Mat | Intermat

2012 - 2013 Schedule

DateTimeEventLocation
Dec. 71:30 PMAssembly Dual (vs. Chippewa Hills)
    Hartland 42   Chippewa Hills 21
Hartland
Dec. 89:30 AMHartland Tournament
    Team 1st Place 379 Points
    103 Eric Lundwall 2ndt
    112 Sage Castillo 3rd
    119 Nate Hughes 2nd
    125 Devon Chalut 2nd
    130 Austin Eicher 1st
    135 Jacob Gorial 1st
    145 Anthony Colaianne 2nd
    152 Logan Vish 3rd
    160 Nate Smith 3rd
    171 Mitchel Thomas 1st
    189 Ryan Hill 3rd
    215 Jake Economou 3rd
    285 Josh Charneski 4th

    JV Results
Hartland
Dec. 125:30 PMHowell Quad
    Hartland 66   Waterford Kettering 12
    Hartland 75   Walled Lake Northern 3
Howell
Dec. 159:00 AMHolt J.V. Tournament
    103 Noah Lopez 1st
    103 Kyle Cavanaugh 2nd
    112 Bryce Rayburn 1st
    152 Lucas LaForge 1st
    152 Ryder Fenner 1st
    160 Aaron Laird 1st
    171 Charlie Harper 2nd
    171 Colin Dumond 1st
Holt
Dec. 159:00 AMHolland Team Tournament
    Team 3-1 3rd Place
    Hartland 82   Holland 0
    Hartland 39   Rochester 28
    Hartland 16   Detroit Catholic Central 55
    Hartland 50   Clarkston 18
Holland
Dec. 229:00 AMPinckney Team Tournament
    Team 5-0 1st Place
    Hartland 81   Clinton 0
    Hartland 84   Rochester Adams B Team 0
    Hartland 60   Northville 15
    Hartland 58   Monroe 9
    Hartland 51   Southgate Anderson 24

    B Team 1-4 14th Place
    Hartland B 39   Dansville 43
    Hartland B 34   Rochester B 42
    Hartland B 6   Southgate Anderson 76
    Hartland B 46   Fenton 18
    Hartland B 36   Rochester Adams B 37

        *Tie Breaker #2 Greater Number of Matches Won
Pinckney
Dec. 22TBALinden JV TournamentLinden
Jan. 510:00 AMWyandotte Roosevelt Tournament (Varsity)
    Team 1st Place 262.5 Points
    103 Eric Lundwall 1st
    112 Sage Castillo 1st
    119 Nate Hughes 1st
    130 Austin Eicher 1st
    135 Jacob Gorial 3rd
    140 Justin Rollins 2nd
    145 Anthony Colaianne 2nd
    152 Logan Vish 5th
    160 Nate Smith 2nd
    171 Mitchel Thomas 1st
    189 Ryan Hill 2nd
        100th Career Win
    215 Jake Economou 5th
Wyandotte
Jan. 59:00 AMB Team & JV Livonia Clarenceville Team Tournament
    B Team 1st Place 3-0
    Hartland B 45   Livonia Clarenceville 34
    Hartland B 54   Lutheran Northwest 54-9
    Hartland B 54   Notre Dame Prep 12
    Devon Chalut Outstanding Wrestler of Lower Weights
    Chad Maks Outstanding Wrestler of Upper Weights
Livonia Clarenceville
Jan. 95:30 PMBrighton Quad
    Hartland 62   Milford 12
    Hartland 75   Pinckney 4
Brighton
Jan. 129:00 AMLowell Team Tournament
    Team 1st Place 5-0
    Hartland 78   Fennville 0
    Hartland 56   Battle Creek Lakeview 15
    Hartland 66   Hudsonville 3
    Hartland 63   Middleville Thornapple Kellogg 9
    Hartland 46   Lowell 25
Lowell
Jan. 129:00 AMHolly JV Tournament
    103 Kyle Cavanaugh 1st
    112 Bryce Rayburn 2nd
    140 Brandon Sturetevant 1st
    152 Lucas LaForge 1st
    160 Aaron Laird 1st
    160 Tyler Soave 1st
    160 Ryder Fenner 2nd
    171 Colin Dumond 1st
    171 Charlie Harper 2nd
Holly
Jan. 165:30 PMHowell Quad
    Hartland 54    Howell 17
    Hartland 60   Grand Blanc 12
Howell
Jan. 198:30 AMJohn Glenn Team Tournament
    Team 1st Place 5-0
    Hartland 46   Westland John Glenn 21
    Hartland 48   New Lothrop 17
    Hartland 64   Monroe 9
    Hartland 70   Walled Lake Western 12
    Hartland 36   Oxford 24

    JV Team 2nd Place
    103 Kyle Cavanaugh 1st
    112 Bryce Rayburn 1st
    140 Brandon Sturtevant 1st
    152 Lucas LaForge 3rd
    160 Aaron Laird 1st
    171 Colin Dumond 1st
    171 Charlie Harper 2nd
    171 Ryder Fenner 3rd
John Glenn
Jan. 235:30 PMKVC Dual (Senior Night & Club Night)
    Hartland 40   Brighton 14
Hartland
Jan. 269:00 AMPortage Central Tournament
    Team 1st Place 314 Points
    103 Eric Lundwall 1st
    112 Sage Castillo 1st
    119 Nate Hughes 3rd
    130 Jacob Gorial 1st
    135 Austin Eicher 1st
    140 Justin Rollins 1st
    145 Anthony Colaianne 3rd
    152 Logan Vish 3rd
    160 Nate Smith 1st
    171 Mitchel Thomas 1st
    189 Ryan Hill 1st
    215 Chad Maks 1st
    285 Josh Charneski 2nd

    B Team
    145 Ian Mackey 4th
    215 Jake Economou 3rd
Portage Central
Jan. 269:00 AMFenton JV Tournament
    103 Kyle Cavanaugh 1st
    103 Noah Lopez 3rd
    112 Bryce Rayburn 1st
    140 Brandon Sturtevant 1st
    152 Lucas LaForge 1st
    160 Aaron Laird 1st
    171 Colin Dumond 1st
    171 Charlie Harper 2nd
Fenton
Jan. 305:30 PMKLAA Dual Championships
    Hartland 66   Waterford Kettering 6
    Hartland 54   Westland John Glenn 19
Northville
Feb. 29:00 AMKLAA Individual Championships
    Team 1st Place 327 Points
    103 Eric Lundwall 4th     112 Sage Castillo 3rd
    119 Nate Hughes 1st
    125 Devon Chalut 6th
    130 Jacob Gorial 1st
    135 Austin Eicher 1st
    140 Justin Rollins 4th
    145 Anthony Colaianne 4th
    152 Logan Vish 5th
    160 Nate Smith 3rd
    171 Mitchel Thomas 1st
    189 Ryan Hill 4th
    215 Chad Maks 4th
    285 Josh Charneski 7th
    KLAA Individual Tournament Champion
    *14 Placers KLAA Record
Eastern Michigan University - Bowen Field House
Feb. 65:30 PMTeam Districts
    Hartland 59   Milford 18
    Hartland 66   Walled Lake Northern 13
Hartland
Feb. 99:30 AMIndividual Districts
    103 Eric Lundwall 3rd
    112 Sage Castillo 2nd
    119 Nate Hughes 1st
    125 Devon Chalut 4th
    130 Austin Eicher 1st
    130 Jacob Gorial 2nd
    140 Justin Rollins 1st
    145 Anthony Colaianne 3rd
    152 Logan Vish 3rd
    160 Nate Smith 3rd
    171 Mitchel Thomas 1st
    189 Ryan Hill 3rd
    215 Chad Maks 4th
    285 Josh Charneski 4th
    * Team record 14 regional qualifiers!
Walled Lake Central
Feb. 9 Holt JV tournament
    103 Noah Lopez 1st
    119 Bryce Rayburn 2nd
    140 Brandon Sturtevant 1st
    145 Ian Mackey 2nd
    152 Lucas LaForge 1st
    160 Aaron Laird 1st
    171 Charlie Harper 2nd
    171 Colin Dumond 2nd
    215 Jake Economou 1st
Holt
Feb. 135:30 PMTeam Regionals
    Hartland 69   Farmington Hills Harrison 7
    Hartland 43   Brighton 24
Hartland
Feb. 169:00 AMIndividual Regionals
    112 Sage Castillo 4th
    119 Nate Hughes 3rd
    130 Austin Eicher 1st
    130 Jacob Gorial 2nd
    160 Nate Smith 4th
        100th Career Win
    171 Mitchel Thomas 1st
    189 Ryan Hill 3rd
    285 Josh Charneski 2nd
Saginaw Heritage
Feb. 22 & 235:30 PMTeam State Championships
    Hartland 42   Macomb Dakota 14
    Hartland 15   Davison 44
Battle Creek Kellogg Arena
Feb. 28, Mar. 1-2 /td>Individual State Championships
    130 Austin Eicher 1st
    130 Jacob Gorial 2nd
    171 Mitchel Thomas 2nd
The Palace of Auburn Hills
Google     Web     hartlandwrestling.com