Hartland High School | Facebook | Hartland Wrestling Club | MHSAA | MLive Wrestling | Michigan Grappler | MWA | Natl Wres. Coaches Assoc.
Wrestling Singlets | Wrestling Shoes | Flo Wrestling | The Mat | Intermat

2018 - 2019 Schedule

DateTimeEventLocation
Nov. 97:00 PMComedy Show
Nov. 123:00 PMFirst PracticeHartland
Dec. 110:00 AMScrimmage
Dundee
Linden
Hartland
Dec. 51:30 PMDCC Assembly Dual
Hartland 22 Detroit Catholic Central 54
DCC
Dec. 55:30 PMHowell Quad
Hartland 69 Dearborn 3
Hartland B 48 South Lyon 30
Howell
Dec. 89:00 AM"The Herm" Howell Tournament (All Teams)
Team 2nd Place
103 Patrick Wlodyga 5th
112 Nick Huntsman 3rd
125 Keegan Merenuk 4th
125 Josh Latham 7th
130 Bryce Cheney 5th
135 Kyle Kantola 1st
140 Corey Cavanaugh 2nd
152 Devon Pietila 7th
160 Avery Dickerson 7th
171 Tanner Culver 2nd
189 Paul Corder 6th
215 Jon Hartman 4th
Howell
Dec. 125:30 PMHartland Quad
Hartland 68 Flushing 12
Hartland 34 Clarkston 29
**Club Night**
Hartland
Dec. 159:00 AMHudsonville Team Tournament (Varsity)
Team 1st Place 5-0
Hartland 64 Greenville 15
Hartland 37 Whitehall 34
Hartland 74 Hamilton 6
Hartland 49 Hudsonville 30
Hartland 42 Macomb Dakota 33
Hudsonville
Dec. 159:00 AMHolt JV Tournament
103 James Tougas 2nd
112 Gabe Cappellano 1st
119 Jack Kruger 2nd
119 Owen Wiltshire 3rd
130 Zach McPherson 1st
135 Lukas Tappen 3rd
145 Isaiah McPherson 1st
Holt
Dec. 229:00 AMClinton Duals
Team 5-0 1st Place
Hartland 72 Clinton B 11
Hartland 55 Melvindale 20
Hartland 57 Hart 12
Hartland 52 Springport 21
Hartland 51 Clinton 24
Kyle Kantola Oustanding Wrestler of Lower Weights
Clinton
Dec. 229:00 AMSalem JV Tournament
103 James Tougas 3rd
112 Gabe Cappellano 2nd
119 Owen Wiltshire 3rd
130 Zach McPherson 2nd
135 Lukas Tappen 1st
Salem
Jan. 59:00 AMWyandotte Tournament (A & B Teams)
Team 3rd Place 134 Points
103 James Tougas 5th
112 Gabe Cappellano 2nd
125 Josh Latham 3rd
130 Kyle Kantola 1st
135 Corey Cavanaugh 1st
135 Keegan Harkins 6th
160 Reece Potter 1st
285 Cameron Shirley 6th
Wyandotte
Jan. 59:00 AMWest Bloomfield Tournament (A & B Teams)
Team 1st Place 244 Points
103 Patrick Wlodyga 1st
112 Nick Huntsman 2nd
119 Wyatt Nault 1st
100th Career Win
125 Keegan Merenuk 3rd
130 Bryce Cheney 1st
135 Lukas Tappen 2nd
145 Isaiah McPherson 3rd
152 Joey McCarthy 3rd
160 Avery Dickerson 1st
189 Paul Corder 1st
215 Jon Hartman 1st
West Bloomfield
Jan. 59:00 AMSouthgate Anderson JV Tournament
189 Shawn McCoy 3rd
215 Eliana Bommarito 5th
Southgate Anderson
Jan. 95:30 PMKLAA Quad
Hartland 47 Howell 25
Hartland 61 Novi 12
Brighton
Jan. 129:00 AMKLAA Team Tournament
Team 2nd Place 4-1
Hartland 74 Canton 0
Hartland 66 Northville 12
Hartland 67 Salem 10
Hartland 78 Plymouth 6
Hartland 6 Brighton 63
Novi
Jan. 129:00 AMWalled Lake Northern Duals (B Team)
B Team 1st Place 5-0
Hartland 60 West Bloomfield 23
Hartland 55 Lakeland 18
Hartland 44 Walled Lake Western 29
Hartland 54 Groves 30
Hartland 44 Milford 33
Walled Lake Northern
Jan. 129:00 AMWalled Lake Northern JV Tournament
145 Joe McFarland 1st
Walled Lake Northern
Jan. 199:30 AMHartland Tournament (A & B Teams)
Team First Place 284 Points
103 Patrick Wlodyga 5th
112 Nick Huntsman 2nd
119 Wyatt Nault 1st
125 Keegan Merenuk 3rd
130 Josh Latham 3rd
135 Kyle Kantola 1st
140 Corey Cavanaugh 1st
145 Owen Edgar 3rd
152 Devon Pietila 2nd
160 Avery Dickerson 2nd
171 Tanner Culver 1st
189 Paul Corder 3rd
215 Jon Hartman 5th
285 Cameron Shirley 7th

B Team 6th Place 105.5 Points
103 James Tougas 7th
112 Gabe Cappellano 3rd
112 Owen Wiltshire 6th
119 Ethan Kinch 3rd
135 Zach McPherson 2nd
135 Keegan Harkins 4th
140 Bryce Cheney 2nd
140 Brad Busby 6th
140 Lukas Tappen 7th
145 Isaiah McPherson 7th
152 Joey McCarthy 3rd
Hartland
Jan. 235:30 PMKLAA Cross-Over (East 1 & 2)
West 1
Jan. 269:00 AMSaline Team Tournament (Varsity)
Team - 1st Place (5-0)
Hartland 84 Notre Dame Prep 0
Hartland 81 Canton 0
Hartland 64 Jackson Northwest 9
Hartland 70 Saline 3
Hartland 32 Woodhaven 29
Saline
Jan. 269:00 AMMilan Team Tournament (B Team)
Team - 2nd Place (4-1)
Hartland B 57 East Jackson 18
Hartland B 63 Ypsilanti Lincoln 6
Hartland B 60 Ann Arbor Huron 18
Hartland B 10 Carlton Airport 10
Hartland B 48 Milan 18
Milan
Jan. 269:00 AMFenton JV Tournament
103 Connor Stoltman 3rd
145 Joe McFarland 3rd
Fenton
Jan. 305:30 PMQuadTBA
Feb. 29:00 AMKLAA Tournament (All Teams)
Team 2nd Place 252.5 Points
103 Patrick Wlodyga 5th
112 Nick Huntsman 5th
119 Wyatt Nault 2nd
125 Ethan Kinch 4th
130 Kyle Kantola 1st 2X Champion
135 Corey Cavanaugh 1st 2X Champion
140 Bryce Cheney 2nd
145 Devon Pietila 3rd
152 Avery Dickerson 2nd
160 Reece Potter 1st 2X Champion
171 Tanner Culver 2nd
189 Paul Corder 5th
215 Jon Hartman 4th

JV
103 James Tougas 1st
112 Gabe Cappellano 1st
119 Owen Wiltshire 1st
119 Jack Kruger 3rd
135 Josh Latham 1st
135 Keegan Harkins 2nd
135 Zach McPherson 3rd
140 Brad Busby 1st
140 Lukas Tappen 2nd
145 Isaiah McPherson 2nd
145 Owen Edgar 5th
152 Joey McCarthy 1st
Howell
Feb. 75:30 PMTeam Districts
Hartland 71 Lakeland 12
Hartland 84 Milford 0

Kyle Kantola 200 wins, 150 pins, 155 falls
Hartland
Feb. 99:30 AMIndividual Districts
103 Patrick Wlodyga 1st
112 Nick Huntsman 3rd
119 Wyatt Nault 1st
119 Ethan Kinch 2nd
125 Keegan Merenuk 1st
130 Kyle Kantola 1st - 4 Time District Champ
135 Corey Cavanaugh 1st
135 Bryce Cheney 2nd
145 Devon Pietila 3rd
152 Avery Dickerson 1st
160 Tanner Culver 1st
160 Reece Potter 2nd
189 Paul Corder 2nd
215 Jon Hartman 2nd
Birmingham Groves
Feb. 99:00 AMHolt JV Tournament
119 Owen Wiltshire 1st
119 Gabe Cappellano 2nd
119 Jack Kruger 2nd
140 Zach McPherson 1st
145 Isaiah McPherson 1st
Holt
Feb. 135:30 PMTeam Regionals
Hartland 63 Birmingham Seaholm 16
Hartland 71 U of D Jesuit 12
18 straight regional championships
Birmingham Seaholm
Feb. 169:30 AMIndividual Regionals
103 Patrick Wlodyga 2nd
119 Wyatt Nault 2nd 3X State Qualifier
119 Ethan Kinch 3rd
130 Kyle Kantola 1st 4X State Qualifier
135 Corey Cavanaugh 1st 4X State Qualifier
135 Bryce Cheney 2nd
145 Devon Pietila 4th
152 Avery Dickerson 2nd
160 Tanner Culver 1st 3X State Qualifier
160 Reece Potter 2nd 2X State Qualifier
215 Jon Hartman 3rd
Hartland
Feb. 22-23TBATeam State Championship
Hartland 28 Westland John Glen 31
Kalamazoo Wings Event Center
Mar. 1-2TBAIndividual State Championships
119 Wyat Nault 4th
119 Ethan Kinch 5th
130 Kyle Kantola 1st
135 Corey Cavanaugh 7th
160 Tanner Culver 5th
Ford Field
Google     Web     hartlandwrestling.com